Ako vybrať zimné rukavice?

Nečakajte na prvé mrazíky a kúpte si hrejivé rukavice ešte dnes. Podľa toho, či ich budete nosiť do mesta, alebo skôr pri zimných športoch, vyberajte zodpovedajúce zateplenie a podšívku. Zamerať sa pritom môžete na ďalšie detaily ako napríklad, či sa dajú spojiť pomocou klipov umiestnených na bokoch, alebo špeciálnu textúru na ovládanie dotykovej obrazovky.

Nečakajte na prvé mrazíky a kúpte si hrejivé rukavice ešte dnes. Podľa toho, či ich budete nosiť do mesta, alebo skôr pri zimných športoch, vyberajte zodpovedajúce zateplenie a podšívku. Zamerať sa pritom môžete na ďalšie detaily ako napríklad, či sa dajú spojiť pomocou klipov umiestnených na bokoch, alebo špeciálnu textúru na ovládanie dotykovej obrazovky.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Základné druhy

Prstové

Klasický strih rukavíc, v ktorých má každý prst svoj oddelený priestor, využijete v meste, kedy ľahko z tašky vytiahnete peňaženku, alebo napríklad telefón. Prstové prevedenie nájdete aj u lyžiarskych rukavíc, kde sa predpokladá častejšia manipulácia napríklad s paličkami alebo viazaním. Takýto strih však horšie udržuje teplo, preto sa pre zimné športovanie obzerajte po zateplených a funkčných modeloch.

Palcové

Palcové rukavice, známe tiež ako palčiaky krásne zahrejú aj premrznuté dlane. Prevedenie, v ktorom sú všetky prsty okrem palca pohromade, lepšie udržia teplo a efektívnejšie zahrejú. V palčiakoch si však ťažko otvoríte vrecko, alebo dotiahnete viazanie. Musíte preto počítať s častejším sťahovaním rukavíc.

Bezprstové

Nepotrebujete nutne extra zateplenie a skôr vám ide o to, aby ste mohli stále dobre ovládať dotykový displej a nemuseli si pri každom platení pri stánku s vareným vínom dávať dole rukavice? Elegantné bezprstové rukavice končia približne pod bruškami prstov a preto s nimi neprídete o cit v rukách. Takýto strih pochopiteľne nezahreje natoľko, ako klasické rukavice, ale v mestských podmienkach to môže stačiť.

Niektoré bezprstové rukavice končia hneď pod prstami a sú vybavené možnosťou prekrytia celej dlane

Veľkosť

Radšej než univerzálnu veľkosť by ste si skôr vybrali tak akurát padnúci model na vašu dlaň? V tom prípade budete potrebovať krajčírsky meter, prípadne kus povrázku. Zmerajte si obvod dlane medzi najširším miestom pod ukazovákom a malíčkom. Ak nemáte meter, omotajte okolo ruky špagát, ktorého hodnoty potom premerajte napríklad na pravítku.

Každý výrobca používa iné značenie, naraziť tak môžete na bežné veľkosti XS-XXL. V tabuľke nižšie potom nájdete prevodné hodnoty nameraného obvodu. Vždy však myslite na to, že konkrétna značka môže používať trochu iný prevodný systém, ktorý si overte pred kúpou.

Pánske veľkosti

Veľkosť

Obvod dlane (cm)

Obvod dlane (″)

S

18

7

M

20

8

L

23

9

XL

25

10

XXL

30

11

Dámske veľkosti

Veľkosť

Obvod dlane (cm)

Obvod dlane (″)

XS

15

6

S

17

6,5

M

18

7

L

19

7,5

XL

20

8

Materiál

Vrchný materiál

U rukavíc do nie príliš náročných podmienok vrchný materiál príliš riešiť nemusíte. Pokojne preto siahnite po mäkkých vlnených rukaviciach. Ak však vyrážate na svah a hľadáte spoľahlivý kúsok, ktorý vás nesklame, budú vhodnejšie syntetické tkaniny ako polyester, nylon alebo aj pravá koža. Tieto materiály dobre odolávajú vode aj vetru a v prípade pravej kože aj dobre držia teplo.

Podšívka

Práve pre lepšiu tepelnú izoláciu slúžia podšívky či iné funkčné vložky. Tie by mali zároveň odvádzať vlhkosť od pokožky a zaistiť ideálnu priedušnosť. Materiál podšívok sa líši naprieč výrobcami. Niektorí dávajú prednosť vlne, fleecu alebo syntetickým vláknam. Z tých známejších môžeme spomenúť outdoorový materiál Primaloft alebo Thinsulate. Obe vlákna vytvárajú špičkové zateplenie s perfektnou odolnosťou voči vode.

Aj vlnené rukavice môžu byť zateplené fleecovou podšívkou

Membrány

Pre spoľahlivú ochranu nielen na kopcoch, ale kdekoľvek, kde na vás bude doliehať ostrý mráz a kopy snehu, voľte rukavice s povrchovou ochranou. Stretnúť sa môžete buď s membránou, alebo záterom. Rukavice so záterom vás síce vyjdú cenovo lepšie, ale nikdy nedosiahnu kvalít membrán. Popri tom drahšie membrány nestrácajú po rokoch svoju funkčnosť, skvele odpudzujú vodu a pritom umožňujú odchod vlhkosti (potu). Medzi najznámejšie membrány patria:

  • Gore-Tex - úzke pórovité membrány z fluoropolymeru, ktoré sú nepriepustné aj pod tečúcou vodou. Predstavujú optimálnu kombináciu priedušnosti a tepelnej izolácie.

  • Dryplay membrane - kvalitná hydroizolácia zo zmesi polyuretánu, ktorá vás zaručene udrží v suchu.

  • R-Tex XT - elastická vložka, ktorá je maximálne vodotesná a skvele odolá všetkým poveternostným vplyvom.

  • Soft-Tex - polyamidové mikrovlákno s vodeodpudivou úpravou, používa sa tiež u spacákov.

  • Therm Plus - výkonná membrána, ktorá aj napriek vynikajúcej odolnosti voči vode zostáva priedušná. Udrží vaše ruky v teple a suchu.

Dôležité parametre

Nepremokavosť

Ak vyberáte rukavice na lyže, snowboard alebo napríklad bežky, potom pre vás bude práve nepremokavosť zásadná. Nepremokavé rukavice sú vybavené membránou alebo záterom. Takéto modely potom dosahujú približne 8 000 mm vodného stĺpca.

Priedušnosť

U rukavíc však nestačí, aby boli iba nepremokavé. Ak sa v nich budete zaparovať, dôjde nakoniec tiež k prechladnutiu. Preto je dôležitá ich priedušnosť. Tú vám rovnako ako vodeodolnosť zabezpečia funkčné membrány a zátery. Niektorí výrobcovia ďalej môžu udávať aj číselný údaj priedušnosti, ktorú nájdete pod označením RET. Čím menšie číslo, tím jednoduchšie rukavica dýcha.

Vedľa priedušnosti sa často udáva (a zamieňa) paropriepustnosť, teda schopnosť rukavice prepustiť vodné pary. Jej hodnoty sa udávajú v g/m²/24 hod. (koľko vlhkosti v gramoch prepustí 1 m² za deň, pričom čím vyššia hodnota, tým lepšie rukavica dýcha). U funkčných rukavíc sa tak môžu tieto hodnoty pohybovať okolo 5 000 g/m²/24 hod.

Špeciálna technológia sa snaží skĺbiť práve čo najväčšiu vodeodolnosť a vysokú priedušnosť

Požadované vlastnosti

  • Vyhrievané rukavice - okrem rôznych druhov zateplenia môžu byť rukavice vybavené textilnými vykurovacími článkami s li-ion batériou. O dobíjanie sa potom postará USB nabíjačka.

  • Sťahovanie na konci - zabráni preniknutiu snehu do rukáva

  • Reflexné prvky - lepšia viditeľnosť v zhoršených podmienkach

  • Karabinky alebo očká - oba páry možno prichytiť k sebe

  • Vystuženie dlane - najnamáhanejšie časti môžu byť vybavené ochranou proti predratiu

  • Touchscreen a iné dotykové funkcie - umožnia cez látku ovládať dotykové displeje

  • Predĺžené zápästie - možno zasunúť pod oblečenie alebo dať naopak navrch, perfektne kryje a chráni vaše zápästie